Гість з Китаю: тунгове масло - у вас на терасі
Дерев'яні тераси і веранди - завжди дуже ефектні елементаи архітектурної композиції будь-якого приватного будинку або дачі. Вони з'єднують воєдино житловий простір і навколишній ландшафт, дозволяють перебувати поза стінами будинку і зберігати при цьому рівень комфорту, до якого ми звикли в домашній обстановці.
Щоб дерев'яні тераси прослужили якомога довше, для їх будівництва використовують спеціалізовані матеріали з особливо міцних (і, як наслідок, дорогих) порід деревини. Зазвичай, ці матеріали проходять спеціальну обробку на виробництві - промаслюются або просочуються під тиском. І хоча виробники гарантують не менше ніж 15-річний термін служби такої продукції, однак попереджають про необхідність правильного догляду за нею і періодичного оновлення її захисного покриття.
Для оновлення захисного покриття рекомендують використовувати спеціальні просочення, основою яких є натуральні олії. Такі олійні просочення не утворюють плівку на поверхні, а, усмоктуючись в деревину й висихаючи, створюють водовідштовхувальний бар'єр в порах і капілярах за рахунок утворення просторової високополімерної сітки, характеристики якої залежать від хімічного складу олій. Їх плюсами є екологічність, легкість в нанесенні і оновлення покриття.
В європейських країнах вже давно для обробки деревини дуже широко і досить успішно використовуються просочення на основі лляної олії. Однак необхідно визнати, що в ряді натуральних олій, лляне не є найкращим з малярно-технічними та декоративно-захисними характеристиками. І ось нещодавно в Європу, на допомогу олії льону прибув гість з Китаю - тунгова олія.
Згадаймо, що «китайське» не завжди означало сурогат і підробку. Китайська цивілізація - одна з найстаріших у світі. Вона є батьківщиною багатьох значних винаходів людства: паперу, компаса, пороху, книгодрукування і багато чого іншого.
Досягли китайці і в області, яку ми тепер називаємо хімічною промисловістю. Так, наприклад, вони першими стали активно використовувати олію, яку отримували з насіння тунгового дерева. Родом воно з Китаю, тому його ще іноді називають «китайським деревом». Насіння тунга містять 60-65 відсотків неперевершеної за своїми якостями цінної технічної олії. Жителі Китаю навчилися видобувати і використовувати тунгову олію більше 4 тисяч років тому. Вона успішно використана ними для різних цілей, в тому числі для одержання лаків, фарб, емалей і антикорозійних покриттів, але в основному - як захисний засіб для деревини. Китайці помітили, що тунгова олія дуже глибоко і добре вбирається в деревину і, швидко висихаючи, утворює стійке до атмосферних і механічних впливів покриття. Крім того, ця олія на деревині з часом не темніє, дозволяючи отримувати поверхні з високими естетичними характеристиками. А головне, на деревині, обробленої тунговою олією, не розвивалися мікроорганізми (грибок і цвіль). Відомий той факт, що дерев'яні китайські човни - «джонки», оброблені тунговою олією, ніколи не загнивали, до їх трюмів не просочувалася вода, а дно не обростало водоростями і черепашками.
За рахунок унікального хімічного складу тунгової олії час її висихання як мінімум в два рази менше часу висихання лляної. Це відбувається тому, що її полімеризація, на відміну від лляної олії, відбувається не тільки з поверхні, а відразу по всій товщині. Завдяки унікальному хімічному складу тунгової олії, лак, виготовлений на її основі, дуже стійкий до впливів повітря, води, солей і кислот. Тонка, але міцна плівка тунгового лаку захищає метал від корозії, а деревину від намокання і руйнування грибком.
Тунговим лаком або емаллю покриваються кращі роялі, меблі вищої якості, легкові автомобілі, літаки, підводні частини кораблів. Спеціальні лаки йдуть на виготовлення ізоляційних стрічок для кабелів високої напруги і для трансформаторів. Тунговим лаком покриваються зсередини консервні банки. Здавна Китай славився художніми виробами (картини, шкатулки, сувеніри, дерев'яна посуд тощо) з яскравим розписом на чорному тлі, покритими тунговим лаком. І це лише деякі галузі, де застосовуються тунгова олія та лак.
Спроби хіміків синтезувати тунгову олію або ж замінити її будь-яким іншою природною олією поки не увінчалися успіхом. Аналогів у тунгової олії немає, і тому з упевненістю можна називати її унікальним продуктом.
По достоїнству оцінивши переваги тунгової олії, передові європейські виробники лакофарбових матеріалів з успіхом почали використовувати її для виготовлення своєї продукції. Так холдинг ESKARO GROUP AB (Швеція) до своєї серії деревозахисних засобів «AURA» додав нову захисно-декоративну суміш для обробки зовнішніх дерев'яних поверхонь - «AURA Terrace», і успішно використовував у ньому комбінацію тунгової і лляної олії.
На поверхні, раніше пофарбовані фарбою, суміш «AURA Terrace» використовувати не рекомендовано - вона не пройде через плівку фарби. За необхідності обробки таких підкладок стара фарба з них повинна бути видалена. Нові і очищені від старого покриття дерев'яні поверхні перед нанесенням суміші «AURA Terrace» рекомендується обробити ґрунтовкою (наприклад, сумішшю «AURA Biostop».)
Сумішшю «AURA Terrace» дуже ефективно можна обробляти різні дерев'яні вироби та конструкції: тераси (терасні дошки), веранди, настили (декінг - садовий паркет), містки та інші горизонтальні поверхні, а також поручні, сходи, огорожі і т.п. Перед застосуванням суміш необхідно перемішати, а потім наносити на 1-2 шари. Особливо ретельно обробляються торці. Олія, що не вбралася, з поверхні видаляється. Перед установкою настилу рекомендується обробити і зворотну сторону дощок (при контакті з землею для ґрунтування рекомендується використовувати суміш «AURA Protect».)
Поверхні, що піддаються атмосферним впливам круглий рік, рекомендується обробляти щорічно. Проте не дуже кваптеся з обробкою новенької тераси, зробленої з просоченої під тиском деревини - такий матеріал повинен бути витриманий до обробки складом «AURA Terrace» не менше півроку.
А коли підійде потрібний термін, запросіть до себе додому «гостя» з Китаю - тунгову олію, і сміливо використовуйте всі її чудові якості для захисту своєї тераси. Повірте - ви нітрохи не прогадаєте, оскільки зараз лакофарбова продукція з тунгової олії високо цінується в Європі. А «гість» з Китаю успішно зайняв гідне місце на європейському ринку лакофарбових матеріалів «Premium» класу.