Наші
відеоматеріали

Eskaro Ukraine входить
до міжнародної групи
Eskaro Group AB

Зміцнюємо затиральний розчин для облицювальної плитки

                                   

  «Зміцнювати чи ні? Ось в чому питання...»

                                                           Народне (майже за Шекспіром).

           Облицювальна плитка - широко поширений актуальний оздоблювальний будівельний матеріал. Сьогодні рідко можна знайти будинок, у якому в принципі відсутнє плиткове облицювання. Хоч маленький шматочок поверхні (всередині або зовні), але все ж оздоблений плиткою (скляною мозаїкою, керамічною плиткою, керамогранітом, натуральним або штучним каменем) на фасаді, на підлозі, на стінах, а іноді навіть на стелі. А за наявності самої плитки неминучим наслідком є наявність швів між окремо взятими плиточками. Це так звані «компенсаційні шви», які виконують дуже важливе завдання: допомагають не тріскатися облицювальній плитці та не відриватися від основи у разі її деформування (збільшення/зменшення лінійних розмірів), що відбувається під час нагрівання/охолодження плитки та підвищення/зниження в ній вологості.

           Після укладання плитки компенсаційні шви не можна залишати відкритими – їх потрібно заповнити спеціальним матеріалом зі спеціальними властивостями, які іноді суперечать один одному. Ці властивості: міцність на стиск і вигин, водовідштовхування, еластичність, стійкість до стирання, наявність певного кольору матеріалу заповнювача, стійкість до вимивання кольору матеріалу і стійкість до вигорання під впливом ультрафіолетових променів. А якщо плитка буде експлуатуватися в особливо складних умовах (вплив жирів, кислот, лугів, високий тиск води), то до матеріалу, яким заповнюються компенсаційні шви, пред'являються ще більш жорсткі вимоги.

           Чому шви не можна залишати відкритими? Тому що через відкритий шов легко проникне волога, яка буде руйнувати клейовий шар і основу, на який він нанесений, а також незахищену глазур'ю сторону плитки. Крім того, у швах буде накопичуватися пил і бруд, що разом із вологою буде сприяти появі «небажаної рослинності» (цвіль, грибок, мох). Ці негативні чинники призведуть до псування поверхні, облицьованої плиткою.

 

            Для заповнення компенсаційних швів в даний час пропонується кілька видів матеріалів (їх називають «затиральними сумішами» або «фугами»), це: сухі порошки на основі цементу, епоксидні смоли, силіконові герметики, акрилові водно-дисперсійні засоби. Не будемо повністю розкривати властивості кожного матеріалу, а зупинимося лише на одному з них - сухих порошках на основі цементу. Це зумовлено тим, що нині переважна більшість (не менше ніж 98 %) затиральних робіт (як всередині приміщення, так і зовні), виконується фугами, які пропонуються для продажу у вигляді сухих порошків на основі цементу.

 

        ТТакий тип засобів для затирання (фуг) належить до «сухих будівельних сумішей» і, як усі подібні матеріали, перед застосуванням передбачає додавання обов'язкового інгредієнта – води (або водної дисперсії спеціального латексу) для «замішування».

          По суті справи, фуга на основі цементу в готовому до застосування вигляді є однією з різновидів бетону, а саме, «важкого» (від 1800 до 2500 кг/м3) бетону. Відмінність між бетоном і фугою полягає лише в тому, що в фузі немає грубого заповнювача – щебеню. Але це суті справи не змінює, тому що інші компоненти бетону в фузі присутні: пісок (наповнювач), різні добавки (пластифікатори, гідрофобізатори та ін.), пігмент (кольоровий порошок). В цементних фугах відбуваються такі ж самі процеси, що і в бетоні, а основну роль відігравають цемент і вода, які під час взаємодії («гідратації») скріплюють усі компоненти фуги в єдину структуру та утворюють монолітний «цементний камінь».

Залежно від розмірів наповнювача фуги поділяють на: фугу для заповнення вузьких (до 6 мм) швів - з дрібною фракцією піску в якості наповнювача, і фугу для заповнення широких (понад 6 мм) швів - з більш грубою фракцією піску. Також фуги розрізняються за ступенем міцності, еластичності, стійкості до води – ці властивості залежать від різновиду та марки цементу, а також від наявності та кількості спеціальних добавок.

Є ще один різновид цементної фуги – фуга  для клінкеру (для швів до 20 мм). У цій фузі застосовується крупний пісок, а також обов'язкова наявність зміцнювальних та гідрофобних (водовідштовхувальних) добавок, тому що клінкерна плитка використовується в місцях із підвищеним експлуатаційним навантаженням (на фасадах, на підлогах із великою прохідністю та ін.).

Продовжуючи порівняння фуги з бетоном, ми виявимо, що марок бетонів існує набагато більше, ніж видів цементних фуг. Зазвичай, один виробник пропонує 1-2 різновиди цементних фуг, як виняток – 3-4 різновиди. У той же час кількість пропонованих марок бетону як мінімум в 10 разів більше. Це пояснюється тим, що бетони виготовляють на бетонних заводах в порівняно великих обсягах під замовлення для різних спеціальних умов застосування і продають в готовому вигляді. Залежно від специфіки та призначення при виготовленні бетонів використовуються різні складники та різна їх кількість.

Фуги ж, на відміну від бетонів, продаються невеликими обсягами, розфасовані  від 1 кг до 20 кг у вигляді «напівфабрикату» - сухої суміші. Крім того, усі фуги продаються «в кольорі» (у вигляді кольорового цементного порошку). Постійна палітра одного різновиду фуги становить від 15 до 50 кольорів і пропонується виробником у 2-3 різновидах фасування. Скільки ж потрібно буде торгових площ, щоби розмістити весь «набір» фуг, які будуть відповідати всім маркам бетону у всіх кольорах палітри і в усіх фасовках?

Саме з цієї причини виробник фуг намагається надати своєму товару «універсальність» застосування, обмежуючись на полицях магазину однією-двома найбільш «ходовими» (з економічного погляду) фугами, на догоду більш широкій палітрі кольорів. Однак «універсальні» товари завжди гірше товарів «спеціалізованих». Щоби виправити цю ситуацію, деякі виробники для своїх «універсальних» фуг пропонують додатково використовувати спеціальні добавки. Ці добавки дійсно покращують властивості «універсальних» фуг, а саме: підвищують їх адгезію, еластичність, стійкість до стирання, міцність, вологостійкість, стійкість до ПММ та ін. Зазвичай, такі добавки мають вигляд водної дисперсії спеціальних лугостійких латексів. Ці водні дисперсії латексів представлені або як готова рідина для замішування цементної затиральної суміші (використовуються замість води для замішування), або як концентрат, і в такому разі концентрат спочатку змішують з водою у рекомендованій пропорції, а потім, розведеним, застосовують для замішування цементної фуги замість води. 

Виробники спеціальних добавок, зазвичай, рекомендують їх використовувати лише для одного-двох видів цементних фуг своєї торгової марки. Самих же спеціальних рідких латексних добавок на українському ринку пропонується «менше ніж пальців на руці» і ціна на них досить висока, тому що це ексклюзивний імпортний товар. 

Серед «будівельників широкого профілю» поширена думка про те, що нібито можна використовувати клей ПВА як добавку в бетони (фуги) або замішувати бетони (фуги), використовуючи замість води загальнобудівельні проникні водно-дисперсійні ґрунтовки. Як вони стверджують, якість бетону (фуги) виходить такою ж, як у разі використання спеціальних рідких латексних добавок, а витрати в 4-5 разів менше. Однак ця думка помилкова, тому що клей ПВА та «недорогі» ґрунтовки - не лугостійкі матеріали. Дисперсії, з яких вони складаються, руйнуються у свіжому лужному середовищі бетону (фуги), перетворюючись зі склеювальних  речовин у марну «сирну» масу, яка стає частиною наповнювача бетону (фуги), причому наповнювача з дуже низькими характеристиками міцності, що призводить до погіршення марки застиглого бетону (фуги).

Компанія Eskaro пропонує розроблені нею дві спеціальні лугостійкі латексні добавки, які поліпшують властивості цементних фуг для швів облицювальної плитки.  

           Одна з них Aura Fixtur готова до використання, а інша Aura Krafting Effekt – є концентратом. Однією з головних переваг добавок перед аналогічними продуктами є те, що вони не обмежується використанням спільно з якоюсь однією конкретною цементною фугою. Добавки показали свою ефективність, коли їх перевірили з асортиментом цементних фуг торгових марок Ceresit, Mapei, Sopro, Mira, Kiilto, BauGut, Baumit, що сьогодні представлені на будівельному ринку України. Крім того, обидві добавки радують своєю ціною, яка в перерахунку на 1 кг фуги як мінімум у 2 рази нижче за ціну аналогічних добавок. Добавки особливо рекомендуються для поверхонь, що зазнають атмосферного впливу та підвищеного механічного зносу. Aura Fixtur та Aura Krafting Effekt покращують еластичність і адгезію розчину фуги, експлуатаційні та механічні властивості шва фуги. Застосування добавок дає змогу ущільнити шов, знизити його пористість, підвищити його водовідштовхування та атмосферостійкість і подовжити термін служби. Введення добавок знижує ймовірність утворення на швах фуги висолів, появи та росту цвілі (грибка, моху). Дуже важливим моментом є те, що використання добавок не змінює оригінальний колір фуги (добавки після висихання - безбарвні) і до того ж, дають змогу протягом тривалого часу підтримувати стабільність кольору фуги, підвищують стійкість проти вимивання кольору. Добавки не погіршують паропроникність фуги, а також, за потреби, можливе подальше нанесення на фугу додаткових гідрофобізувальних засобів (але в цьому разі необхідно попереднє тестування). Незважаючи на таку кількість позитивних якостей, добавки Aura Fixtur та Aura Krafting Effekt не є «засобом на всі випадки життя». Так, наприклад, їх не рекомендується застосовувати на об'єктах, що постійно перебувають під водою (наприклад, для басейнів). Нагадаємо, що добавка Aura Fixtur – є готовим до використання засобом, яке використовується замість води для приготування розчину цементної фуги.  А ось добавка Aura Krafting Effekt є концентратом і її рекомендується попередньо змішати з чистою прохолодною водою, а потім додати в неї цементний порошок фуги для швів. Рекомендовані пропорції для приготування фуги (на прикладі фуги Saumalaasti TM Kiilto) вказані в таблицях витрат.

Таблиця витрати

Вода

0,27 л

0,54 л

0,8 л

1,6 л

Aura Krafting Effekt

0,05 л

0,1 л

0,15 л

0,3 л

Цементний порошок фуги для швів

1 кг

2 кг

3 кг

6кг

Таблиця витрати

Aura Fixtur

0,32 л

0,64 л

0,96 л

1,9 л

Цементний порошок фуги для швів

1 кг

2 кг

3 кг

6кг

Приготування (перемішування) розчину фуги необхідно виконувати згідно з рекомендаціями виробника фуги. Рекомендується перемішувати фугу дрилем на малих обертах насадкою (віночком) для сухих сумішей. Закладення швів фугою з введеною добавкою необхідно виконувати згідно з інструкцією із застосування виробника фуги. Добавки пропонуються в зручній тарі: Aura Krafting Effekt у тарі 0,3 л, її достатньо для додавання в 6 кг сухої суміші, а Aura Fixtur у тарі 0,33 л та 1 л.

Звертаємо вашу увагу на те, що передозування добавок підвищує адгезію (прилипання) розчину до поверхні плиток та ускладнює їх очищення від надлишків розчину після виконання робіт. Тому неглазуровані, матові та пористі плитки перед закладенням швів необхідно змочити водою та на невеликій ділянці перевірити якість їх очищення від надлишків фуги. Готова фуга не має бути рідкою (надмірне збільшення кількості рідини для замішування спричинює усадку шва) і не має бути дуже густою (нею неможливо буде заповнити вузькі шви на всю їх глибину – товщину плитки).

У статті нами були розглянуті переваги «універсальної» цементної фуги в разі додаванні до неї спеціальної водної латексної дисперсії. Вам самим залишилося відповісти на питання: «зміцнювати чи ні» фугу для плитки. Якщо ви будуєте для себе й надовго, то відповідь напрошується сама собою.