Наші
відеоматеріали

Eskaro Ukraine входить
до міжнародної групи
Eskaro Group AB

Колірні схеми та інтер'єр

У підборі кольорів для інтер'єру дизайнерами використовуються спеціальні колірні схеми. Існують різні колірні схеми, які базуються на колірному колі (складається з 12 кольорів, їх більш темних (світлих) і більш (менш) насичених відтінків), і поєднують у собі кольори за принципом споріднення або контрасту. Крім того, в інтер'єрі, велике значення має взаємне розташування кольорів та їх кількісне співвідношення, а також ступінь їх чистоти і яскравості. Також важливо для вибору колірної схеми знати психологічне значення всіх кольорів, які до неї входять.

Вирізняють такі різновиди колірних схем:

1. Ахроматична.

У ній використовуються чорний колір, білий та всі відтінки сірого при «переході» від білого до чорного кольору. За законами колірної гармонії ці кольори є універсальними і прекрасно поєднуються з усіма хроматичними кольорами.

2. Однотонна (монохроматична).

У ній колірна гамма варіюється в межах одного основного кольору, який стає темніше або світліше, більш або менш насиченим. Наприклад, темно-синій, синій, світло-синій.

3. Гармонійна (аналогова, подібна).

У схемі використовуються кольори, розташовані в колірному колі по сусідству (наприклад, жовтий, помаранчевий і червоний). У такій схемі один колір використовується як основний, а інші як допоміжні. Але в такій схемі не варто користуватися кольорами, розташованими занадто близько один до одного на колі, тому що різниця між ними «ріже око». У цій схемі найкраще контрастують один з одним кольори, розташовані на відстані чверті кола один від одного. І ще одне правило: два теплі або два холодні кольори краще поєднуються один з одним, ніж теплий колір із холодним.

4. Контрастна.

Схема складається з двох кольорів, розташованих один напроти одного на колірному колі. Наприклад, синій і помаранчевий колір. Схема часто використовується для створення акцентів (один головний колір - яскравий у невеликій кількості, другий - тьмяний холодний фоновий, або навпаки). Така схема дуже привертає увагу, але в ній важче досягти балансу кольорів, ніж у монохроматичній або аналоговій, особливо якщо використовуються м'які, теплі відтінки, тому, що прямо протилежні кольори не завжди утворюють гармонійні пари й часто здаються занадто різнорідними.

5. Роздільна контрастна.

Вона відрізняється від контрастної схеми тим, що в ній можна варіювати тон протилежних кольорів так само, як це робиться в гармонійній кольоровій схемі. Цю схему ще називають «гармонією рівнобедреного трикутника» (тому що у разі будь-якого повороту цього трикутника в колірному колі на його вершинах будуть лежати три кольори, які  гармоніюють між собою.) У ній можуть використовуватися всі три кольори, або тільки кольори з однієї із рівних сторін трикутника. Головним елементом може бути або один колір, або два протилежні йому. Ця схема пропонує більше можливостей і сприймається менш напружено, ніж контрастна. Проте й у ній не завжди вдається підібрати кольори, які  поєднуються між собою (у разі використання тільки однієї з рівних сторін трикутника.) У такій схемі краще використовувати один теплий колір проти діапазону холодних кольорів (наприклад, теплий жовтий - проти відтінків синьо-фіолетового).

6. Схема "прямокутник" (подвійна контрастна).

Тут використовуються чотири кольори - дві пари протилежних (контрастних) кольорів. У такій схемі важко досягти гармонії, якщо використовувати в композиції всі чотири кольори в рівних пропорціях. Однак можна використовувати такі кольори для деталей на загальному чорному або білому фоні.

7. «Квадратна».

Схема схожа на схему «прямокутник», але в ній чотири кольори розташовані рівномірно по колірному колу («квадратом»).

8. Схема «кольори тріади».

У схемі використовуються три кольори, рівновіддалені один від одного на колірному колі (за принципом «рівнобічного трикутника»). «Тріади» діляться на: «первинну» (на основі базових кольорів), де жовтий може бути замінений білим, сірим, золотим; «вторинну» (на основі вторинних кольорів) – більш вишукану та професійну; «третинну» (2 варіації третинних кольорів), яка дає змогу створювати незвичайні колірні комбінації. Така схема дає сильний візуальний контраст, зберігаючи водночас баланс і колірну насиченість.

Усі перелічені вище схеми можна використовувати в різних варіаціях колірних кіл, наприклад в колі з нейтральними кольорами.

Це такі кольори: колір слонової кості, відтінки бежевого, світло-коричневого, молочного та інші. Вони створюють ефект елегантності, легкості, вишуканості та благородства.